FORT VE BOMBE HAZIRLAMA TEKNİKLERİ

Bombe Istampaları

Bombe, şişme, şişkin, kabarma anlamında bir terimdir. Kalıbın şeklini alır ve ayakkabı giyildiği sürece şeklini korur. Ayakkabının burun bölümünde yüz ile astar arasına yerleştirilir. Burun bölümünün formunun ve parmakların dış etkilerden korunması amacıyla kullanılır. Ayakkabıya sertlik, sağlamlık ve dayanıklılık verir, kullanımda rahatlık sağlar.

Burnu kismi kapalı ayakkabılarda kullanılır. Bazı ayakkabılarda kullanılmaz. Bombe için seçilen gereç, saya gereci ile yapı ve kalınlık yönünden uyum sağlamalıdır. Günümüzde çoğunlukla termo plastik malzemelerden yapılan bombeler tercih edilmektedir. Levha hâlinde veya traşlanmiş şekillendirilmiş olarak piyasada bulunmaktadır.

Iş ve emniyet ayakkabıları yaralanma riskine karşı çelik bombeler kullanılmaktadır. Bombe ile ayakkabı modeli arasında uyum sağlanmalıdır Ayakkabının kullanımında ayak parmaklari zorlamamalı
Modellere bağlı olarak bombe şekli ve ölçülerinde farklılıklar olur.

KAYNAKLAR

M.E.B Megep. (2011). Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi. Maskaretsiz Molyer Modeli Modülü. Ankara.
M.E.B Megep. (2012). Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi. Gova Modeli Modülü. Ankara. Somçağ, H. 2005). AB. MEDA Projesi Ayakkabı Eğitimi (2003-2005) Model Yapımı Ders Notları, İstanbul.

FORT VE BOMBE HAZIRLAMA TEKNİKLERİ
Başa dön